fbpx

Falošná gravidita

Falošná gravidita (lactatio falsa) u nekastrovaných feniek je stav, ktorý môže nastúpiť niekoľko týždňov po háraní. Behom obdobia falošnej gravidity sa fena chová tak, ako keby bola gravidná alebo mala šteniatka, hoci nebola nakrytá.

dog, bull terrier, miniature-3633957.jpg

Príčiny falošnej gravidity

Zatiaľ čo pri skutočnom nakrytí fenka produkuje hormón progesterón, počas hárania hladina progesterónu klesá. Vplyvom klesania tohto hormónu sa telo feny niekedy presvedčí o tom, že sa blíži pôrod, čo vedie k náraste hladiny prolaktínu. Prolaktín vydráždi mliečne žľazy k tvorbe mlieka. Avšak nie každá fenka trpí symptómom falošnej gravidity. Vychádza sa z toho, že rýchly pokles progesterónu a nastupujúca zvýšená koncentrácia prolaktínu falošnú graviditu vyvoláva. Okrem toho sú fenky rôzne citlivé na koncentráciu prolaktínu. U niektorých stačí mierne zvýšenie, u iných musí dôjsť naozaj k rapídnemu výkyvu, aby u feny bola vyvolaná falošná gravidita.

Symptómy

Prejavy falošnej gravidity sa môžu líšiť. Objavujú sa cca. 3-12 týždňov po háraní a môžu pretrvávať až niekoľko týždňov. Mnohé feny žiadnymi príznakmi netrpia, iné sú zamdlené, viac ako normálne. Väčšina feniek reaguje na tento stav zdurením prsných žliaz alebo dokonca produkciou mlieka. Falošná gravidita môže mať vplyv aj na správanie fenky – stavia „hniezdo“, je veľmi prítulná, v hračkách alebo iných veciach vidí šteniatka a odnáša ich do pelechu. Domnelé šteniatka sú chránené, čiastočne sa môže vyskytnúť agresívne správanie voči majiteľovi. Niektoré fenky sú skôr depresívne a bez nálady, aj chuť do jedla býva znížená.

Diagnostika falošnej gravidity

Časová spojitosť s háraním, typické symptómy, informácie od majiteľa a klinická prehliedka u veterinára, to všetko sú body, ktoré dokážu pomôcť odhaliť falošnú graviditu. Väčšinou sú bradavky fenky naliate, čiastočne tvoria dokonca tekutinu pripomínajúcu mlieko. Veterinár naviac dokáže pomocou ultrazvuku alebo rentgénu určiť, či sa naozaj nejedná o graviditu.

Ako falošnú graviditu liečiť

Podľa jej prejavov sa stanovuje postup, ktorý je pri terapii aplikovaný, ak je terapia vôbec nevyhnutná. Návšteva veterinára je väčšinou nutná len vo veľmi ťažkých prípadoch. Ak sa jedná o zmeny, ktoré sú mierneho charakteru, stačí väčšinou len trpezlivosť a podpora fenky. Môžete upratať hračky a predmety, ktoré si fenka priniesla, choďte s ňou na dlhšie prechádzky. Fena by si nemala oblizovať naliate bradavky, pretože táto činnosť povzbudzuje telo k laktácii. Ak jej  nedokážete v oblizovaní zabrániť, je vhodné zaobstarať odev, vďaka nemu sa k bradavkám nedostane. Niekedy je nutné nasadenie špeciálneho goliera. Chovateľ by rozhodne nemal skúšať fenke bradavky ochladzovať, natierať chladivou masťou alebo nejako inak ošetrovať, pretože tieto opatrenia vedú zasa len ku spusteniu sekrécie. Ak sa u feny objavujú naozaj rapídne zmeny, napr. začne byť agresívna alebo má bradavky nadmerne naliate, je nutné sa poradiť so špecialistom. Veterinár môže zvieraťu predpísať medikamenty, ktoré zastavia tvorbu prolaktínu, čím zmierni príznaky gravidity. Tieto preparáty by mali byť užívané ešte 2 dni po zmiznutí príznakov, aby ste zabránili prípadnému návratu problému.

Ako falošnej gravidite predchádzať

Ak sa jedná o slabé symptómy, stačí psíka podporovať a zaistiť, aby mal dostatok rozptýlenia, naviac by ste mali v dobe hárania odstrániť z dosahu fenky všetky hračky a predmety, ktoré by jej mohli pripomínať šteniatka.

Ak sa falošná gravidita prejavuje veľmi intenzívne, môžete v následujúcej dobe hárania počítať s podobnými prejavmi. V takých prípadoch môžete zvažovať kastráciu zvieraťa. Tá by však nemala prebehnúť v dobe falošnej gravidity, ale naopak v dobe kľudu hormonálneho cyklu. Po sterilizácii už falošná gravidita u fenky nastať nemôže. Preto je kastrácia pri falošnej gravidite s ťažkým priebehom zmysluplná. Samozrejme sa však najskôr poraďte s veterinárom.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *