fbpx

Králik

Králik je najobľúbenejším domácim miláčikom na svete.  Nie je tomu divu. Vďaka dlhým ušiam, mäkkej srsti a nežným očiam vyzerá naozaj roztomilo. Je to spoločenské, nenáročné a finančne nenákladné zviera. Je však králik naozaj perfektným domácim miláčikom? Čo si pred zaobstaraním králika treba premyslieť a ako sa o neho treba správne starať, sa dozviete tu.

cute, baby, bunny-2500929.jpg

Chov

Aj králiky majú svoje potreby

Na stupnici najobľúbenejších domácich miláčikov zaujímajú títo ušiaci tretie miesto  –  hneď za psami a mačkami. Nie sú ani malí, ani veľkí, sú dôverčiví, ich kúpa nezruinuje našu peňaženku a na chov sú pomerne nenároční. Realita býva ale niekedy iná. Dôsledkom týchto nesprávnych predstáv nasleduje nesprávny chov a starostlivosť o tieto zvieratá. Často musia žiť v príliš malých klietkach, nemajú žiadny kontakt s ostatnými zvieratami a žiadnu možnosť výbehu. Králiky majú – napriek tomu, že to navonok nedávajú poznať – dôležité potreby, ktoré by ich majitelia nemali ignorovať.

Dva králiky sú lepšie než jeden

Jednou z najzákladnejších potrieb králikov je interakcia a komunikácia s ostatnými králikmi. Ani človek, ani ostatné domáce zvieratá, ako napr. morčatá nemôžu túto potrebu utíšiť. Ani dieťa, ktoré sa s králikom každý deň hraje niekoľko hodín, nemôže nahradiť králičích „kamarátov“. Preto by králik nemal byť nikdy chovaný sám. Kto sa rozhodne si králika zadovážiť, mal by počítať s nákupom minimálne dvoch zvierat. Ak si zaobstaráte len dvoch králikov, je najlepší pár – samička a samček. Samec by mal byť kastrovaný, samička môže mať mláďatá 5 – 10 krát za rok. Kastrácia zabráni nielen nechcenému rozmnožovaniu, ale v prípade viacerých samcov tiež bojom o územie.

Králik potrebuje pohyb

Ďalšou, často podceňovanou potrebou je pohyb. Či už sa jedná o veľkých alebo zakrpatených králikov: Každý králik potrebuje priestor a výbeh. Bežné klietky, ktoré sú k dostaniu v obchodoch, nie sú pre trvalé usídlenie králikov vhodné. Vo voľnej prírode králiky skáču, behajú, kľučkujú, hrabú a budujú rôzne priechody a nory, kde sa môžu ukryť aj vo väčšom počte. Domáce králiky takéto možnosti samozrejme nemajú, ale ich majiteľ by sa mal snažiť v čo najväčšej možnej miere prirodzené potreby svojich miláčikov uspokojiť. Králik by mal mať k dispozícii veľký vonkajší výbeh alebo vnútorný výbeh s dostatkom úkrytov, zábavných prvkov a pravidelný pohyb.

Ideálny je veľký výbeh na záhrade

Králiky môžu žiť celý rok vonku – za predpokladu, že je výbeh vybavený miestom, kam sa môžu zvieratá schovať pri zlom počasí alebo nízkych či naopak vysokých teplotách. K tomuto účelu poslúži drevený domček, dutý kmeň stromu alebo iný druh kukane. Veľký, bezpečný a pred poveternostnými vplyvmi chránený výbeh vo vlastnej záhrade rozhodne najlepšie vyhovuje potrebám roztomilých ušiakov. Ak máte možnosť, postavte králikovi výbeh na záhrade. Inšpiráciu a materiály na stavbu výbehu nájdete v obchodoch pre domácich miláčikov alebo na internete. Ideálna je ohradená plocha s rozlohou asi šiestich metrov štvorcových, kde sa môžu králiky vyblázniť do vôle. Okrem dostatočnej veľkosti je dôležité, aby bol povrch dobre zabezpečený, tak hore, ako aj dole. Plot by mal byť ukotvený čo najhlbšie, aby sa králik nemohol podhrabať. Strecha alebo mriežka by mala chrániť králikov pred mačkami alebo inými nepriateľmi.

Môže žiť králik v byte?

Vonkajší výbeh na záhrade je samozrejme ideálny, ale aj ľudia, ktorí žijú v mestskom byte bez záhrady sa nemusia rozlúčiť s prianím mať králika. Chov v byte je za určitých podmienok možný, ale mali by byť dodržané určité pravidlá, aby sa králik cítil dobre. Králik, ktorý musí celý deň sedieť v malej klietke, bude mentálne zaostávať. Doprajte mu preto každý deň niekoľko-hodinový výbeh. Aby králik neohlodával koberce, kabely, zásuvky alebo izbové rastliny, mali by ste mu vytvoriť bezpečnú oblasť, v ktorej sa môže nejakú dobu pohybovať bez dozoru. Vnútorný výbeh by potom mal byť vybavený rôznymi úkrytmi a zábavnými prvkami: kukaňami a priechodmi z kvetináčov, dutými kmeňmi, trúbkami, koreňmi a hniezdočkami – najlepšie usporiadané v niekoľkých rovinách, ktoré sú vzájomne prepojené pomocou rámp.

Vybavenie

Čím vybaviť klietku pre králika?

Okrem domčekov na spanie a zaujímavých prvkov na hranie, pohyb a ukrývanie sa, by mala byť klietka vybavená stojanom na seno a pitítkom. Počas dňa môžete králika nechať vo výbehu na záhrade a na noc ho zavrite do klietky, kde nesmie chýbať seno a čerstvá voda. Dno klietky by malo byť vystlané novinami, ktoré pri čistení ľahko vymeníte za nové. Na noviny položte vrstvu steliva a slamy. Odporúčame vložiť do klietky tiež korienky, vetvičky alebo kúsky kôry na okusovanie. Zuby králikov neustále rastú a musia sa obrusovať.

Výživa

rabbits, easter, rabbit-2174679.jpg

Čo králiky jedia?

Na rozdiel od človeka má králik len veľmi slabé gastrointestinálne svaly. Potraviny preto nesmú byť transportované zažívacím traktom cez sťahovanie svalstva. Králik trávi tak, že neustále je. Novo zožratá potrava tak tlačí na skôr skonzumovanú potravu a posúva ju ďalej. Králik by mal mať neustále k dispozícii seno, napr. v stojane na seno. Samotné seno však nestačí. Aby mal králik dostatok živín, doplňte seno suchou potravou, čerstvou zeleninou, ovocím a zeleným krmivom. Dokonca aj hotové krmivá z obchodu obvykle nestačia ako kompletná strava, ale môžu byť podávané ako doplnková. Uistite sa, že Váš králik má  rozmanitú stravu a dostatok balastných látok. Pokiaľ je králik príliš silný, je potrava príliš kalorická. Poraďte sa s veterinárom, ako v tomto prípade stravu zmeniť.

Požieranie vlastného trusu

Zvláštnosťou králikov je, že požierajú časti vlastného trusu. Jedná sa o tzv. mäkký trus, ktorý je produkovaný slepým črevom a ktorý zásobuje organizmus králika dôležitými živinami a vitamínom B. Len vylučovaním a opätovným požieraním trusu môže organizmus vitamíny využiť. Nebráňte králikovi v tomto správaní. Požieranie mäkkého trusu je nevyhnutné pre správne trávenie a zdravie Vašeho králika.

Zdravie a starostlivosť

Poruchy trávenia a s nimi súvisiace následky predstavujú pre králikov vážne zdravotné riziko. Príčinou väčšiny ochorení je citlivý zažívací systém králikov. Vedľa genetických príčin sú zažívacie poruchy často spôsobené zlou stravou alebo problémami so zubami. Nedostatočné obrusovanie rýchle rastúcich zubov alebo chybná pozícia zubov by preto mali byť čo najskôr skonzultované s veterinárnym lékarom. Bohužiaľ, králiky majú tendenciu svoje ťažkosti znášať v tichosti a príznaky tak nemusia byť rozpoznané včas. Preto by ste mali pravidelne kontrolovať zuby, správanie pri kŕmení a trávenie králikov. Tiež by ste mali ako zodpovedný majiteľ absolvovať so svojim zvieraťom rutinné veterinárne vyšetrenia a odporúčané očkovania proti králičím chorobám, ako sú RHD a myxomatóza.

Čistenie klietky 

Hygiena hraje zásadnú rolu v zdraví Vašich zvierat. K tomu patrí aj vyčistenie celej klietky aspoň raz týždenne. Mali by ste vymeniť podstielku a dno klietky umyť teplou vodou. Ak chováte králika v byte a ako podklad ste použili deky alebo koberce, mali by ste ich pravidelne čistiť. Fľašky na kŕmenie a pitie, rovnako ako králičiu toaletu (obvykle samostatný roh v klietke alebo krabici s podstielkou) musíte čistiť denne. Na čistenie použite teplú vodu, prípadne zmiešanú s malým množstvom octu. Antibakteriálne prostriedky použite len v prípade, že zviera ochorie.

Je králik pre vás tým pravým domácím miláčikom?

Hoci sú králiky roztomilé, prinášajú – rovnako ako ostatní domáci miláčikovia – nielen radosť, ale aj prácu. Koniec koncov, klietka sa sama nevyčistí a ak ste na cestách, králiky potrebujú čerstvé jedlo, vodu a čistú klietku. Preto by ste pred nákupom králika mali dôkladne zvážiť, či ste schopní mu poskytnúť vhodný domov. Králiky sa dožívajú až 10 rokov – ako  zvieratá na  „vyskúšanie“ sú preto nevhodní. Pred nákupom si dobre rozmyslite, kde a ako chcete králikov chovať.

 • Máte na záhrade, resp. v byte dostatok miesta pre priestorný výbeh pre králika?
 • Nie je niekto z Vašej rodiny alergický na zvieracie chlpy?
 • Kto sa postará o čistenie a všetku starostlivosť?
 • Kto sa o králika postará napr. počas dovolenky?

Čím skôr sa na nového člena rodiny pripravíte a ujasníte si, kto sa o neho bude starať, tým viac radosti z neho budete mať.

Králiky a deti

Väčšina detí si praje domáceho miláčika, ale neuvedomujú si rozsah starostlivosti o neho. Ako rodičia si musíte byť vedomí toho, že väčšia časť starostlivosti bude na Vás. Malé deti čistenie klietky nezvládnu a väčšie deti nebudú ochotné plniť tieto povinnosti celých desať alebo viac rokov. Napriek tomu sú králiky pre deti vo väčšine prípadov obohatením: Naučia ich prevziať zodpovednosť a zohľadňovať potreby iných živých bytostí. Interakcia so živými zvieratami prináša radosť a v ťažkých momentoch útechu. Rodičia, ktorí chcú dieťaťu splniť prianie a zaobstarať mu králička, ale pritom majú obavy, že všetka práca zostane na nich, by sa mali poobzerať v útulku po staršom zvierati. Môžu tak poskytnúť zvieraťu druhú šancu na dobrý domov a zároveň vyskúšať, či chov králika zvládnu.

Rozumiete reči králikov?

Králiky sú veľmi komunikatívne zvieratá, ktoré reagujú hlasitými prejavmi a rečou tela. Kto rozumie „ reči“ králikov, môže zodpovedajúcim spôsobom reagovať na ich potreby. Aj deti sa rýchlo naučia interpretovať správanie králika a reagovať. Prinášame Vám krátky prehľad možného správania králikov:

 • Králik sa skrčí na podlahe a sklápa uši: Vo voľnej prírode toto správanie znamená, že sa králik poddáva inému. Dokonca aj domáce králiky niekedy ukazujú túto reč tela, keď sa ich niekto z ľudí dotkne. Dôvodom býva choroba alebo strach. Králika by ste mali v takom prípade nechať v kľude. Postupne kontakt obnovte.
 • Králik sedí nehybne so široko otvorenými očami. Toto správanie signalizuje, že králik nechce, aby ste se ho dotýkali. Divoké králiky takto reagujú, keď už nemôžu uniknúť nepriateľovi – snažia sa týmto spôsobom „zneviditeľniť“.
 • Králik sedí vo vzpriamenej polohe a sklápa uši: Pozor! Váš králik sa pripravuje na útok. Ak ešte aj vrčí, radšej sa vzdiaľte.
  Králik dupe zadnýma nohami: Králiky sa týmto spôsobom navzájom varujú. Je možné, že váš králik cíti nebezpečie a chce na neho upozorniť svojich kamarátov.
 • Králik leží rovno na zemi, otáča sa na stranu alebo na chrbát a preťahuje končatiny: Gratulujeme! Králik sa cíti dobre. Cíti sa dobre, bezpečne a užíva si to!
 • Králik skáče a kľučkuje vo svojom úkryte: Skvelo, zdá sa, že Váš králik má dostatok miesta. Na rozdiel od divočiny, kde chcú králiky kľučkovaním zmiasť svojho nepriateľa, doma sa takto správajú väčšinou z čistej radosti a roztopašnosti.

Ktorý králik to bude?

Vďaka svojej komunikatívnosti a spoločenskej povahe sa môžu králiky stať cennými sociálnymi partnermi. Tí, ktorí sa naučia venovať pozornosť potrebám zvierat, poskytnú im dostatočný výbeh a postarajú sa o pravidelné čistenie a starostlivosť, sa budú môcť radovať zo spokojných a priateľských zvierat. V stredoveku sa ušiaci chovali hlavne ako zdroj potravy a kožušín. V súčasnosti sú však populárni ako domáci miláčikovia. Nie je teda divu, že je dnes mnoho chovných foriem domácich králikov. Medzi najznámejšie patrí napríklad zakrpatený králik, ktorý váži menej ako dva kilogramy, ďalej potom dlhosrsté králiky, ako je napr. angorský alebo králik s baraními ušami, ktoré visia po bokoch alebo obrí králik, ktorý váži viac ako päť kilogramov. Jedinou otázkou zostáva, akého králika si vyberiete Vy?

grass, nature, field-3249879.jpg

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *